
Nauczanie na odległość Zajęcia czytelnicze w domu
Nauczyciele - bibliotekarze pani Felicja Dwornik pani Joanna Synecka Kontakt z nauczycielami - bibliotekarzami: - przez MobiDziennik - przez pocztę elektroniczną: bibliosp3bytom@gmail.com
Zapraszamy na zajęcia czytelnicze na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej na portalu padlet.com Poniedziałek 21.12 - wtorek 22.12.2020r. W ramach międzyszkolnego projektu czytelniczego "Literatura uskrzydla" nauczyciele trzech bytomskich szkół (SP3, SP36, SP46) zrealizowali online cykl "Najpiękniejsze świąteczne opowieści". Zapraszamy do wspólnego, rodzinnego słuchania i nadsyłania przez mobiDziennik własnoręcznie wykonanych świątecznych ilustracji. Najpiękniejsze prace wezmą udział w losowaniu nagród.
padlet.com/joannasynecka/n2pbfb84r02472ue Przesyłamy również serdeczne życzenia, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Najpiękniejsze świąteczne opowieści - rozstrzygnięcie konkursu
W szkolnym konkursie na ilustrację do najpiękniejszych świątecznych opowieści w ramach projektu czytelniczego "Literatura uskrzydla" nagrodzeni zostali: Hania Skop z klasy 1a Paulinka Kopeć z klasy 1a Zuzia Krauz z klasy 2a Piotr Yarychevski z klasy 2a Nikodem Szmit klasa 2b Nadia Szopa z klasy 2b Anastasiia Yarychevska z klasy 4a Magda Skop z klasy 5a Daria Yarychevska z klasy 8a Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane prace!
Poniedziałek 14.12 - piątek 18.12.2020r.
Najpiękniejsze świąteczne opowieści... Wychowawcy świetlicy szkolnej, bibliotekarze oraz wielu nauczycieli czyta dla Was najpiękniejsze świąteczne opowieści w ramach projektu "Literatura uskrzydla". Czy potraficie rozpoznać, które panie czytają? Na Wasze odpowiedzi czekamy na mobiDzienniku do 18 grudnia. Pierwsza opowieść jest o świętach małego żółwia Franklina:
https://youtu.be/K4YPvVHp06c Kolejna świąteczna opowieść jest o pewnym małym chłopcu i szczególnym miejscu pod choinką. Zapraszamy do słuchania:
https://youtu.be/2uen4Pb6jDQ
Poniedziałek 07.11 - piątek 11.12.2020r. Świąteczne tradycje bożonarodzeniowe W tym tygodniu przygotowujemy niespodziankę czytelniczą - już wkrótce w projekcie "Literatura uskrzydla" pojawią się nowe - świąteczne filmiki... https://padlet.com/joannasynecka/n2pbfb84r02472ue
Poniedziałek 30.11 - piątek 04.12.2020r. Barbórkowe zwyczaje i obrzędy Niegdyś Barbórkę - święto patronki górników, hutników i flisaków, hucznie obchodzono w szkołach i przedszkolach. Wielu z nas pamięta prace nad przygotowaniem tradycyjnej czako – czapki z pokaźnym pióropuszem lub pelerynki, która miała za zadanie chronić górnika przed wodą kapiącą ze stropów. Dziś Barbórka kojarzy nam się głównie z uroczystymi przemarszami przez górnicze dzielnice oraz z samochodowym, barbórkowym rajdem. Czy warto uświadomić dzieciom, jak bogata jest w Polsce górnicza tradycja? Trochę historii oraz ciekawostki związane z górniczym świętem znajdziecie na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej na portalu padlet.com Andrzejkowe tradycje i wróżby Mamy dla Was propozycje na andrzejkowy wieczór: garść informacji o tradycjach, zwyczajach i wróżbach andrzejkowych. znajdziecie je na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej na portalu padlet.com Piątek 27.11.2020r.
Filemon i przyjaciele Pełnometrażowa wersja słynnego serialu dla dzieci. Kot Filemon mieszka na wsi w gospodarstwie Babci i Dziadka. Jego najlepszym przyjacielem jest dorosły, poczciwy kot Bonifacy. Znudzeni rutyną mieszkańcy gospodarstwa chcą, by w ich życiu zdarzyło się coś ciekawego. Niebawem ich marzenie się spełni. https://youtu.be/lW5yeEtvEpQ Czwartek 26.11.2020r. Przygody Misia Colargola Zapraszamy na spotkanie z ulubionym misiem dzieci na całym świecie...  https://youtu.be/koeAMEtmNS4
Środa 25.11.2020r.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przypadają urodziny naszego najwierniejszego przyjaciela - Pluszowego Misia. Z tej okazji uwieczniliście Wasze misie na pamiątkowych fotografiach. Mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście fotografując się z Waszymi misiami oraz innymi przytulankami, które awansowały do rangi misiów :) Zapraszamy do misiowej galerii! 
...
Chcecie poznać historie najbardziej znanych i lubianych pluszowych niedźwiadków? Kliknijcie w link: 
https://drive.google.com/file/d/1yJ8SoGUg JDEtK2eP7A5DROZzTwGyAuJ-/view?usp=sharing Wtorek 24.11.2020r. Mamy kilka ciekawych propozycji dla młodszych i starszych uczniów: Serial o Molikach książkowych: https://vod.tvp.pl/website/moliki-ksiazkowe,26908086 Bajeczki dla najmłodszych: https://vod.tvp.pl/sub-category/bajki-dla-najmlodszych,49260019 Bajki dla nieco starszych: https://vod.tvp.pl/sub-category/bajki-dla-nieco-starszych,49260015 Programy dla dzieci: https://vod.tvp.pl/sub-category/programy,49259984 Filmy familijne: https://vod.tvp.pl/sub-category/filmy-dla-calej-rodziny,49260005 Seriale dla całej rodziny: https://vod.tvp.pl/sub-category/seriale,49260028
Poniedziałek 23.11.2020r. Prezentujemy nadesłane ilustracje w projekcie "Literatura uskrzydla":
Już w środę 25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia utworzymy galerię Waszych pluszowych przytulanek. Na fotografie czekamy do 24.11. Do tej pory przysłaliście wiele pięknych zdjęć. Oto niektóre z nich:

Piątek 20 listopada2020r. Nowe działania w projekcie "Literatura uskrzydla" Przedstawiamy Wam nowe filmiki w Międzyszkolnym Projekcie Czytelniczym "Literatura uskrzydla"! Tym razem nauczyciele trzech bytomskich szkół (SP3, SP36, SP46) czytają opowiadanie detektywistyczne "Błękitny Karbunkuł" pióra Arthura Conan Doyle`a. Słusznie się domyślacie, że bohaterem jest Sherlock Holmes. Z każdym nowym odcinkiem zagadkowa historia zaginionego klejnotu nabiera żywszego tempa... Zapraszamy na wirtualną tablicę projektu: https://padlet.com/joannasynecka/n2pbfb84r02472ue Nadsyłajcie zdjęcia z misiami! Czekamy!
Czwartek 19 listopada 2020r. Robimy zdjęcia z pluszowymi misiami
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przypadają urodziny naszego najwierniejszego przyjaciela - Pluszowego Misia. Z tej okazji pragniemy uwiecznić misie na pamiątkowych fotografiach. Prosimy - zróbcie sobie zdjęcie z Waszym ulubionym przytulasem i prześlijcie je przez Mobidziennik do wtorku 24 listopada. Wszystkie zdjęcia umieścimy w galerii na stronie internetowej szkoły. Najlepsze fotografie wezmą udział w losowaniu nagród :)
Zdjęcia można wykonać
w 5 kategoriach:
1.Największy pluszowy misiek
2.Najmniejszy pluszowy misiek
3.Najbardziej oryginalny misiek
4.Najukochańszy pluszowy misiek
5.Zwyczajny pluszowy misiek |  | | |
Zapraszamy do czytania gazetki szkolnej! Udostępniamy online najnowszy numer naszej szkolnej gazetki "Echo Trójki". Znajdziecie tam między innymi: aktualności z życia szkoły, ciekawostki, wywiad z marynarzem oraz piękny wiersz o jesieni w kąciku poezji. Zapraszamy do czytania!
https://drive.google.com/file/d/1VqAa1Xsc_9f9zg4oExqLgHxKGmOh2yvC/view?usp=sharing
Środa 18.11.2020r. „Książkowe podróże w czasie i przestrzeni” Zapraszamy do wysłuchania bajek na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej przygotowanych w ramach projektu realizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu „Książkowe podróże w czasie i przestrzeni”. dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nasze propozycje to "Dziadek do orzechów" E.T.A. Hoffmanna i "Kwiaty Idalki" H.Ch. Andersena Akcja Bookshelf Tour
Napłynęły już pierwsze fotografie waszych domowych biblioteczek w akcji "Bookshelf Tour":
Wtorek 17.11.2020r. "Bookshelf Tour"
Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli - małych i dużych do wzięcia udziału w szkolnej akcji "Bookshelf Tour", czyli wycieczce po naszych półkach z książkami. Jak można zorganizować taką wycieczkę? Wystarczy zrobić zdjęcie swojej półki lub regału z książkami. Gotowe zdjęcie należy przesłać do nauczycieli - bibliotekarzy przez mobiDziennik. Wszystkie zdjęcia zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej, szkolnym profilu facebookowym oraz na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej. Pokażmy nasze książkowe skarby i przekonajmy wszystkich, że czytanie jest wartościowe! Dzisiaj przed Wami ostatni już fragment książki Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", który czyta pani Katarzyna Kalka. Ale bez obaw! Nie zabraknie nam książek! Kolejna już się czyta  Dzisiaj czytamy z "Gangiem Fajniaków" Spokojny dzień przerwało nagłe pojawienie się Pieska Piotrusia, który szybko wbiegł do Fajniakowego domku krzycząc “pomocy”! Fajniaki szybko zbiegły na dół i zobaczyły, że Piotruś znalazł w lesie pszczółkę, którą natychmiast trzeba było się zaopiekować. Słoneczko Sonia dobrze znało to maleństwo i wytłumaczyło Fajniakom, co może być przyczyną tak złego stanu pszczółki. Chmurka Celinka nie czekała ani chwili i szybko poleciała do lasu sprawdzić, co stało się z kwiatami, niezbędnymi do zachowania pszczół w dobrej kondycji. Szybko okazało się, że za podeptaniem kwiatów stoi psotnik Stefek, który chyba od razu zrozumiał poważne skutki swojego niegrzecznego zachowania. Fajniaki szybko zabrały się do pomocy, połączyły swoje supermoce - las zazielenił się na nowo, a pomiędzy trawami wyrosły kwiaty. Kwiatowy nektar szybko postawił pszczółkę na nogi!
Jeśli macie ochotę wykonajcie ilustrację do przygód Fajniaków i prześlijcie zdjęcie. https://youtu.be/-oUDPz3ILi0 Poniedziałek 16.11.2020r. Posłuchajcie kolejnych "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek". Tym razem opowieść o skarpetce siódmej, która popłynęła okrętem do Hilo - jednak wróciła i zaczęła wszystko od początku - czyta pani Joanna Synecka.
Przedstawiamy ilustracje dzieci wykonane do książki Joanny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” 
Piątek 13.11.2020r. Dzisiaj proponujemy "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" - opowieść o skarpetce drugiej, która uratowała mysie sieroty przed groźnym ptakiem i została mysią mamą, a potem babcią - czyta pani Felicja Dwornik.
Czwartek 12.11.2020r. "Co to jest Niepodległość" Posłuchajcie pięknej piosenki "Co to jest Niepodległość?" ilustrowanej scenami z filmu "Animowana historia Polski".
https://padlet-uploads.storage.googleapis.com/507107169/e2a56382497aa4466803bb2280046bbb/Co_to_jest_Niepodleg_o__.mp4
Wtorek 10.11.2020r. Uroczystości z okazji 11 listopada Zapraszamy do zakładki "aktualności" na zdalne akademie przygotowane przez uczniów i nauczycieli z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Mamy też dla Was propozycję: "Animowaną historię Polski" - unikatowe dzieło Tomasza Bagińskiego - mistrza współczesnej polskiej animacji
Poniedziałek 9.11.2020r. Projekt "Literatura uskrzydla"
Serdecznie zapraszamy do udziału w Międzyszkolnym Projekcie Czytelniczym pt: „Literatura uskrzydla”. Jest to projekt realizowany przez naszą szkołę we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 46 oraz Szkołą Podstawową nr 36 w Bytomiu. Program powstał w celu promowania czytelnictwa oraz zagadnień kulturalnych na poziomie szkoły podstawowej. Zasadniczym założeniem projektu jest przygotowanie uczniów do świadomego udziału w życiu kulturalnym poprzez kontakt z wartościową literaturą, a także rozwijanie zainteresowań i wzbudzanie szacunku dla dziedzictwa kulturowego. Projekt trwa od października 2020 do czerwca 2021. Co miesiąc realizujemy różne działania czytelnicze: np. wspólne czytanie książki Joanny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”... Wszystkie działania opisane są na szkolnym profilu facebookowym oraz na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej.
https://padlet.com/joannasynecka/n2pbfb84r02472ue
__________________ 24.06.2020r.
Propozycje bajek do słuchania na wolne dni... Na wirtualnej tablicy mamy dla Was nowe, bajkowe propozycje!
23.06.2020r. Ciekawe propozycje z okazji Dnia Ojca! 05.06.2020r. Akcja internetowa #CzytamDalej
Zapraszamy na film, który przygotowali nauczyciele naszej szkoły czytając wiersz Jana Brzechwy „Jak rozmawiać trzeba z psem” w ramach akcji #CzytamDalej 04.06.2020r. Wirtualny Festiwal Czytania
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom przygotowaliśmy Wirtualny Festiwal Czytania. Ze względu na sytuację epidemiologiczną odbywa się on w całości w sposób zdalny na szkolnej stronie internetowej oraz profilu szkoły na Facebooku. Uczniowie wraz z nauczycielami w fantastycznych przebraniach biorą udział w Paradzie Książkowych Postaci (dzięki nadesłanym zdjęciom i filmikom). Dzieci, rodzice oraz nauczyciele mają możliwość przed kamerami przeczytać szerokiej publiczności fragmenty swoich ulubionych książek. Podczas festiwalu podsumowujemy także przeprowadzone wcześniej konkursy czytelnicze. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursach, wykonane prace, nadesłane zdjęci i filmiki. Życzymy wspaniałej zabawy podczas Festiwalu oraz wielu przeczytanych książek! Pozdrawiamy serdecznie! Bibliotekarze szkolni i wychowawcy świetlicy szkolnej :)
Zapraszamy do zakładki Wirtualny Festiwal Czytania...
01.06.2020r. Życzenia z okazji Dnia Dziecka
 MIĘDZYSZKOLNY PROJEKT CZYTELNICZY "Magiczny świat Harrego Pottera"
28.05.2020r. Dziś już ostatni odcinek książki o Harrym Potterze. Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie! :) Czyta dla Was nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 46 - Pani Karolina Hanzel. Informacje o tej witrynie Międzyszkolny Projekt Czytelniczy nieuchronnie zbliża się do końca. Nasza magiczna przygoda trwała kilka tygodni i będzie nam jej brakować. Ale kilka niespodzianek jeszcze zostało. Oto jedna z nich... https://bibliosp46bytom.blogspot.com/…/magiczny-swiat-harre… bibliosp46bytom.blogspot.com 27.05.2020r. "Magiczny świat Harrego Pottera"
Dziś zapraszamy Was do wysłuchania kolejnego fragmentu książki o Harrym Potterze. Czyta wychowawca naszej świetlicy szkolnej pani Ania Michałowska-Jęczek :) 26.05.2020r. Dzisiaj święto wszystkich Mam - Dzień Matki. Z tej okazji mamy dla Was propozycje książek o mamach, dzieciach i rodzicielstwie na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej na portalu padlet.com
MIĘDZYSZKOLNY PROJEKT CZYTELNICZY "Magiczny świat Harrego Pottera"
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego fragmentu książki o Harrym Potterze. Tym razem czyta nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 36 w Bytomiu - Pani Mariola Konieczna. https://www.youtube.com/watch?v=Zy83AO2r-Vk&feature=youtu.be 25.05.2020r. "Magiczny świat Harrego Pottera"
Dziś zapraszamy do wysłuchania kolejnego fragmentu książki o Harrym Potterze. Dzisiaj czyta Joanna Synecka - nasza pani bibliotekarka :) 22.05.2020r.
Międzyszkolny Projekt Czytelniczy "Magiczny świat Harrego Pottera" Przed Wami kolejny fragment książki "harry Potter i kamień filozoficzny". Dziś czyta dla nas nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Bytomiu - Pani Aneta Kozłowska. A oto oczekiwane przez Was wyniki trzeciego wyzwania czyli Waszych testów wiedzy:
Rozstrzygnięcie konkursu znajomości książki „Harry Potter i kamień filozoficzny” w ramach Turnieju Trójmagicznego.
Konkurs został przeprowadzony on-line za pomocą testu interaktywnego stworzonego na platformie Wordwall. Autorką testu jest p. Agnieszka Rozner bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu. Niektórzy z Was wykazali się imponującą znajomością książki i szybkością w wypełnianiu testu. Oto lista zwycięzców: w kategorii klas I – III -I miejsce – Michał J. kl. IIIa - II miejsce – Kacper D. kl. II b w kategorii klas IV – VIII - I miejsce – Wiktoria Ś. kl. Vb - II miejsce – Przemysław L. kl. VIII b - III miejsce – Antonia J. kl. IV a, Martha A. kl.Va - wyróżnienie: Krystian K. kl. Va, Adam M. kl. Vc, Amelia S. kl. VI a, Vanessa Ż. kl. VI a, Natalia P. kl VI b, Julia D. kl. VI c, Maria J. kl. VIIa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
21.05.2020r. Międzyszkolny Projekt Czytelniczy "Magiczny świat Harrego Pottera"
Dzisiejszy fragment książki "Harry Potter i kamień filozoficzny" czyta dobrze Wam znana pani Agnieszka Rozner - nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu.
20.05.2020r. Międzyszkolny Projekt Czytelniczy "Magiczny świat Harrego Pottera"
Przedstawiamy kolejny fragment książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” czytany przez nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 46 - Panią Ewę Wiśniewską. Pamiętajcie też o kolejnym zadaniu jakim jest test wiedzy o książce "Harry Potter i kamień filozoficzny. 😊 Rozwiązując go należy wpisać swoje imię i nazwisko oraz szkołę, np Jan Kowalski SP3. https://wordwall.net/play/2160/188/366 19.05.2020r.
Międzyszkolny Projekt Czytelniczy "Magiczny świat Harrego Pottera"
Już niedługo pojawi się wyzwanie. Tymczasem zapraszamy do wysłuchania kolejnego fragmentu I tomu przygód Harrego Pottera. Dziś czyta nauczyciel pracujący w naszej szkole - Pani Katarzyna Kalka. Pamiętajcie też o kolejnym zadaniu - jest to test wiedzy. Rozwiązując go należy wpisać swoje imię i nazwisko oraz szkołę, np Jan Kowalski SP3. https://wordwall.net/play/2160/188/366 Podajemy wyniki konkursu filmowego „Magiczny przedmiot” w ramach Turnieju Trójmagicznego
Okazaliście się fantastycznymi aktorami i plastykami. W niezwykły sposób przedstawiliście magiczny przedmioty ukazując ich zalety i przydatność w życiu każdego czarodzieja. Zaprezentowane przedmioty z pewnością bardzo szybko znalazłyby nabywców.
Oto lista zwycięzców: - w kategorii „film” I miejsce - Magda S. kl. Iva II miejsce – Mateusz W. kl. Vb III miejsce – Wiktoria K. kl. VIII c
- w kategorii „plakat” I miejsce – Antonina J. kl. IV a II miejsce – Natalia P. kl. VI b III miejsce – Wiktoria Ś. kl. Vb wyróżnienie – Julia R. kl. IV a wyróżnienie – Natalia R. kl. IIa
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
18.05.2020r.
Międzyszkolny Projekt Czytelniczy "Magiczny świat Harrego Pottera"
Nadszedł nowy tydzień, a wraz z nim kolejne fragmenty książki "Harry Potter i kamień filozoficzny". Dziś czyta dla Was nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 36 w Bytomiu - Pani Jadwiga Sobczak. 15.05.2020r. Dzisiaj kilka ciekawostek literackich do odszukania na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej na portalu padlet.com
Czekamy też na Wasze prace konkursowe do niedzieli 17 maja!
Międzyszkolny Projekt Czytelniczy "Magiczny świat Harrego Pottera" Przed Wami drugi fragment książki "Harry Potter i kamień filozoficzny". Tekst czyta nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 46 - Pani Katarzyna Kurzeja wraz z rodziną oraz kotem Krzywołapem.
14.05.2020r. Trwa Tydzień Bibliotek - z tej okazji mamy dla Was specjalne zadania:
Dla uczniów klas 1-4 mamy fragment tekstu ulubionej książeczki pani Asi Syneckiej "Bractwo Zaginionej Biedronki" autorstwa Barbary Eysymont w formie audiobooka, przeczytany przez panią Asię specjalnie dla Was. Mamy również drugą propozycję tekstu do wysłuchania: jest to wierszyk "Leń" Jana Brzechwy - ulubionego autora pani Feli Dwornik, przeczytany przez nią osobiście. Waszym zadaniem jest wysłuchanie czytanych tekstów i narysowanie ilustracji. Jeśli znacie jakieś inne opowieści o skrzatach czy krasnoludkach możecie narysować do nich ilustrację. Jeśli znacie i lubicie inne wierszyki Jana Brzechwy możecie właśnie do nich wykonać ilustrację. Nie zapomnijcie napisać tytułu książki lub wiersza do którego zrobicie rysunek. Fotografie gotowych ilustracji przesyłajcie do pani Asi Syneckiej przez dziennik elektroniczny do końca tygodnia (17.05.2020.) Najpiękniejsze zostaną nagrodzone!
Fragment książki "Bractwo Zaginionej Biedronki" znajdziecie klikając w link: https://youtu.be/DGDTmy0qHtQ
Wiersz Jana Brzechwy "Leń" znajdziecie klikając w link: https://youtu.be/INrl2YWL0gQ
Zgodnie z zapowiedzią, dziś pierwszy fragment książki "Harry Potter i kamień filozoficzny". Czyta jedna z organizatorek Międzyszkolnego Projekty Czytelniczego - Pani Agata Cichocka 😊 Zwiastun projektu "Magiczny świat Harrego Pottera" "Magiczny świat Harrego Pottera" to międzyszkolny projekt czytelniczy bytomskich szkół podstawowych. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego "magicznego" filmu promującego nadchodzące wydarzenia Złowrogie siły ciemności opanowały nasze miasto. Przerażeni uczniowie ukryli się w domach, aby przeczekać ten trudny czas. Dziesięciu nauczycieli z bytomskich szkół, uzbrojonych w magię przegoniło smutki i nudę precz. Zapewniło uczniom mnóstwo dobrej zabawy i uśmiechu.
Uwaga! Podajemy wyniki pierwszego wyzwania w magicznym świecie Harrego Pottera!
Spłynęło do nas wiele ciekawych i niezwykłych zdjęć. Wykazaliście się pomysłowością i kreatywnością w upodobnieniu do postaci występujących w książkach o Harrym Potterze. Jury miało niemały orzech do zgryzienia, aby wybrać te najciekawsze postacie. Po burzliwych obradach dokonano wyboru.
Zamieszczamy listę zwycięzców pierwszego zadania „Magiczny świat Harrego Pottera”
w kategorii klas I – III
- I miejsce – Anastazja Ż. z kl. 2b - II miejsce – Ola K. z kl. 1b - III miejsce – Michał J. z kl. 3a
w kategorii klas IV – VIII
- I miejsce – Tosia J. z kl. 4a - II miejsce – Magda S. z kl. 4a - III miejsce – Wiktoria Ś. b kl. 5b - wyróżnienie – Kuba G. z kl. 6a - wyróżnienie – Amelia S. z kl. 6a - wyróżnienie – Martha A. z kl. 5a - wyróżnienie – Mateusz W. z kl. 5b - wyróżnienie – Marysia J. z kl. 7a - wyróżnienie – Wiktoria K. z kl. 8c
12.05.2020r. Trwa Tydzień Bibliotek - z tej okazji mamy dla Was specjalne zadania:
Dla uczniów klas 5-8 pani Fela Dwornik przygotowała quiz - prezentację znanych zamków powiązanych z bohaterami literackimi, które znalazły swoje miejsce w literaturze przygodowej. Waszym zadaniem jest uważnie przyjrzeć się przedstawionym zamkom i przyporządkować bohaterów książek do miejsca i tytułu powieści. Odpowiedzi przygotujcie według wzoru: bohater - miejsce - tytuł książki Na przykład: "Saruman - Isengard - Władca Pierścieni" albo "Łucja - Ker-Paravel - Opowieści z Narni". Odpowiedzi przesyłajcie przez dziennik elektroniczny do pani Feli Dwornik. Na autorów najlepszych dopasowań czekają nagrody. Prezentację potrzebną do rozwiązania quizu znajdziecie klikając w link: https://drive.google.com/file/d/1rdT5YlWYNrbV6-2f5bu5qItJnjNfEOf9/view?usp=sharing Drugie zadanie dla chętnych uczniów z klas 5-8 to wykonanie ilustracji przedstawiającej jakieś niezwykłe miejsce, o którym przeczytaliście w książce (może to być na przykład zamek, pałac, miasto, jezioro, podziemia, jaskinia - co tylko uznacie za interesujące!) Pamiętajcie o napisaniu z jakiej książki i jakie miejsce dana ilustracja przedstawia. Fotografie gotowych prac przesyłajcie do pani Feli Dwornik przez dziennik elektroniczny do końca tygodnia (17. 05.2020.) Najpiękniejsze zostaną nagrodzone! 11.05.2020r. Uwaga wszyscy wielbiciele Harrego Pottera! Rozpoczął się Tydzień Bibliotek...
Ogłaszamy II wyzwanie w Międzyszkolnym Projekcie Czytelniczym Magiczny świat Harrego Pottera. W czarodziejskim świecie nie może zabraknąć magicznych przedmiotów - gadżetów, bez których żaden szanujący się czarodziej sobie nie poradzi. Wybierz jeden z nich i zareklamuj go na filmiku. Możesz też wymyślić własny. Wszystkie szczegóły projektu dostępne są na szkolnym Facebooku. Prace należy wysyłać do 17 maja (do północy) POWODZENIA!  8 maja - rocznica zakończenia II wojny światowej
Literatura II wojny światowej - beletrystyka
Będąc w księgarni, czy bibliotece rzadko zwracamy uwagę na półki z książkami z literaturą piękną o tematyce historycznej. Ale jak już sięgniemy po nią, to trudno jest nam się od niej oderwać. W powieściach historycznych fikcja literacka, łączy się z treścią historyczną, fikcyjni bohaterowie przemieszczają się po miejscach, które znamy tylko z przekazów starszego pokolenia. W tym roku przypada 75-rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Dzięki osobom, które przeżyły ten ciężki i jakże niebezpieczny czas, możemy dzisiaj, z kart książek dowiedzieć się wiele o tym trudnym okresie. Nie musimy czytać suchych faktów, możemy sięgnąć po książki z tego okresu, które pisane są z pełnym polotem, czasem z dużym poczuciem humoru, dzięki czemu czyta się je łatwiej i coraz więcej chce się zgłębiać informacji. Oto niektóre pozycje książkowe, które chcemy Wam polecić (część z nich znajdziecie w naszej bibliotece szkolnej).
1. Łukasz Wierzbicki: Dziadek i Niedźwiadek 2. Kazimierz Sławiński: Przygody kanoniera Dolasa 3. Stefan Wiechecki( Wiech): Cafe pod Minogą 4. Wiktor Zawada: Kaktus z Zielonej ulicy Wielka wojna z czarną flagą Leśna szkoła strzelca Kaktusa 5. Stanisław Grzesiuk: Pięć lat kacetu Boso, ale w ostrogach Na marginesie życia 6. Arkady Fiedler: Dywizjon 303 7. Halina Rudnicka : Polną ścieżką Chłopcy ze Starówki 8. John Boyne: Chłopiec w pasiastej piżamie 06.05.2020r. Muzyczna podróż w Krainę Fantazji. Piosenki o książkach i czytaniu.
Proponujemy zabawę dla chętnych: z pośród zamieszczonych na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej piosenek wybierz jedną, zaśpiewaj fragment (przynajmniej jedna zwrotka i refren), nagraj swoje wykonanie i wyślij plik MP4 z nagraniem na adres mailowy biblioteki szkolnej bibliosp3bytom@gmail.com w terminie do końca maja 2020r. Można wykonać inną dowolną piosenkę o książkach i czytaniu. Najładniejsze wykonania zostaną nagrodzone i opublikowane na szkolnej stronie internetowej w ramach Wirtualnego Festiwalu Czytania. 05.05.2020r. Domy słynnych pisarzy...
Jak wyglądają domy znanych pisarzy? Można to sobie wyobrażać, ale lepiej zobaczyć. Jedne niesamowite, inne zwyczajne - pokażemy Wam domy, w których powstawały dzieła literatury światowej, a także Wasze lektury. Dzisiaj konkurs - zagadka! Odpowiedzcie na pytanie: Czyj dom jest widoczny na zdjęciu zamieszczonym na wirtualnej tablicy biblioteki szkolnej? Odpowiedzi przesyłajcie przez MobiDziennik do pani Asi Syneckiej końca maja 2020r. Autorzy pierwszych dziesięciu poprawnych odpowiedzi zostaną nagrodzeni podczas Wirtualnego Festiwalu Czytania. W odgadnięciu pomogą Wam linki: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/oto-domy-najwazniejszych-pisarzy-to-tu-powstaly-najcenniejsze-dziela-literatury/
04.05.2020r. 
Wszystkie szczegóły projektu dostępne są na szkolnym Facebooku
30.04.2020r. Majowe święta
Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W pierwszych trzech dniach miesiąca obchodzone są bowiem w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości.  29 kwietnia 2020r. Pasowanie na Czytelnika Uczniów Klas Pierwszych
Drodzy Uczniowie Pierwszych Klas!
Ponieważ sytuacja zmusza nas do pozostania w domach, chcemy dzisiaj w wirtualny sposób przyjąć Was w poczet Czytelników Biblioteki Szkolnej. W dniu dzisiejszym uroczyście pasujemy Was na Czytelników Biblioteki Szkolnej. Od dzisiaj macie wolny wstęp do "Książkowej Krainy", a każda książka jest Waszym przyjacielem. Starajcie się czerpać z książek jak najwięcej radości i mądrości. Szanujcie książki jak najbliższych sercu przyjaciół. Chciałybyśmy, aby książki pozostały w Waszych sercach na całe życie. Wysłałyśmy Wam w dzienniku elektronicznym wiadomość, w której znajdziecie między innymi "Wizę do Książkowej Krainy" oraz "Prośby książki do czytelnika". Zapraszamy też serdecznie do obejrzenia materiału "Spotkanie z Książką", który przygotowali uczniowie klas trzecich. Są tam również Wasze fotografie z ulubionymi książkami.
Pozdrawiamy serdecznie! Bibliotekarki szkolne: Felicja Dwornik i Joanna Synecka
28.04.2020r. Trwają przygotowania do wirtualnego przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
27.04.2020r. Dziękujemy z nadesłane materiały - zdjęcia i prezentacje ulubionych książek. 24.04.2020r. Zachęcamy do korzystania z dźwiękowych wersji lektur szkolnych dostępnych są na kanale youtube.com "Hobbit - czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkien www.youtube.com/watch?v=SYO8kjPWjls "Szatan z siódmej klasy" Kornel Makuszyński www.youtube.com/watch?v=tXAgkOi3ocw "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K. Rowling www.youtube.com/watch?v=fCWLm7pY3lE 23 kwietnia 2020r. Światowy Dzień Książki
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji udostępniamy na naszej szkolnej stronie internetowej wirtualną wystawę "Książki naszego dzieciństwa", na którą składają się grafiki przedstawiające książki darzone wielkim sentymentem przez grono pedagogiczne naszej szkoły. Zapraszamy serdecznie do zakładki " Książki naszego dzieciństwa" 22.04.2020r. Trwają przygotowania do Światowego Dnia Książki. Z tej okazji planujemy niespodziankę... 21.04.2020r. "Biblioteka ma w sobie coś magicznego, jest niczym portal do wielu różnych światów ." (Amo Jones)
"Bo jeśli raz przywykliśmy do tego, aby radość i pociechę czerpać z książek, to już się bez nich nie potrafimy obejść." (Astrid Lindgren)
"Czytamy, bo czytanie jest drugim życiem." (Józef Ignacy Krasicki)
20.04.2020r.
Czytajcie literaturę faktu!
Często przychodząc do księgarni lub biblioteki, swoje kroki kierujemy do półek z literaturą piękną omijając literaturę faktu. A przecież to też wielce fascynująca lektura. Dzięki książkom z tego działu poznajemy: historię, zwyczaje oraz miejsca, do których jeszcze nie dotarliśmy. Ludzi, którzy wywarli na nas wielkie wrażenie, a których niestety nie udało się poznać. Mimo, że książki te pisane są najczęściej bez dialogowo, to też można je czytać na jednym wdechu, z utęsknieniem czekając co się będzie działo na następnych stronach.
Fragmenty książki Hanny Jurczak-Gucwińskiej „Dziwne przyjaźnie" oraz propozycje innych ciekawych książek z dziedziny literatury faktu Być może w Waszych domowych biblioteczkach albo na półkach Waszych rodziców również znajdziecie te lub inne ciekawe książki. Zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po literaturę faktu! 17.04.2020r. Nasza kolejna propozycja na spędzenie czasu w Krainie Fantazji to bajki muzyczne! Można bawić się w podróże, uczestniczyć w przygodach Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Śpiącej Królewny i wielu innych bohaterów słuchając bajek-grajek, czyli muzycznych opowieści. Autorem bajek, które Wam dzisiaj polecamy jest Jan Brzechwa. Zachęcamy do wyszukania w serwisie Youtube.com bajek Jana Brzechwy: - Czerwony Kapturek
16.04.2020r. Magiczne opowieści do czytania i słuchania Zachęcamy do sięgnięcia po książki z serii "Opowieści z Narni" autorstwa C.S. Lewisa. Pierwsza z nich to "Lew, czarownica i stara szafa" ilustrowana klimatycznymi rysunkami Pauline Baynes. Jeżeli macie ochotę posłuchać audiobooka kliknijcie w link: 15.04.2020r.
Posłuchajcie "bajek - dbajek" Naszą propozycją na dobry poranek, długie popołudnie, czy deszczowy wieczór są bajki do słuchania... Dzisiaj polecamy audiobook dla dzieci "Tęczowy most" z cyklu "Bajki - dbajki". Bajkę znajdziecie na wirtualnej tablicy naszej biblioteki szkolnej: Ulubione książki naszego dzieciństwa Każdy z nas ma jakąś ulubioną książkę, którą wspomina ze szczególnym sentymentem. Zapytałyśmy dzisiaj waszych nauczycieli, wychowawców i pedagogów czy podzielą się swoimi ulubionymi książkami z dzieciństwa. Odpowiedzi umieścimy już wkrótce na wirtualnej tablicy, aby stały się dla uczniów inspiracją do rozwijania zainteresowań czytelniczych.
08.04.2020r.
Lektury z przymrużeniem oka - czyli humor z zeszytów szkolnych :)
Oto cytaty zaczerpnięte z książek "Humor zeszytów szkolnych" wydawnictwa Ad Oculos.
"Mumia to żona jednego z faraonów."
"Danuśka weszła na ławę i zaczęła grać na lutownicy."
"Czytałem sztuki Szekspira. Dwie zapamiętałem. "Romea" i "Julię"
"Molier jeździł po francuskich prowincjach z własnym trupem."
"Zbyszko na widok wroga zamknął się w przyłbicy."
"Asesor z Rejentem rozpoczęli spór, który zabił niedźwiedzia." 08.04.2020r. Zbliża się "Światowy dzień Książki" z tej okazji publikujemy prace, które wykonaliście na konkurs "Ilustracja do ulubionej książki" Przedstawiamy ilustracje, które przysłaliście nam na konkurs. Prace wykonali: Maciek kl. 1a, Julia kl. 3a, Hania kl. 3a, Emilia kl. 3b, Adaś kl. 3c, Mateusz kl. 5b, Paulina kl. 5b, Wiktoria kl. 5b, Jakub 5b, Artur kl. 5c, Oliwia kl.5d, Roksana kl. 5d, Ania kl. 6d, Oliwia kl. 6b, Kamil kl. 7a, Daria kl.7a. Wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród nastąpi po powrocie do szkoły. Za wszystkie prace serdecznie dziękujemy!
Wasze ulubione książki to: 1. W pustyni i w puszczy - Henryk Sienkiewicz 2. Calineczka - H. Ch. Andersen 3. Dziady - Adam Mickiewicz 4. Gwiazd naszych wina - John Green 5. Przygody Pippi Pończoszanki 6. Władca pierścieni. Powrót króla - J.R.R. Tolkien 7. Gang Słodziaków - Renata Piątkowska 8. Cukierku, ty łobuzie! - Waldemar Cichoń 9. To - Stephen King 10. Harry Potter i czara ognia - J.K. Rowling 11. Pinokio - Carlo Collodi 12. O psie, który wrócił do domu - W. Bruce Cameron 13. Mała Syrenka - H. Ch. Andersen 14. Doktor Dolittle. Wielka podróż - Hugh Lofting 15. Inna - Irena Jurgielewiczowa 16. Harry Potter i komnata tajemnic - J.K. Rowling
 Kliknij żeby otworzyć galerię prac konkursowych... 07.04.2020r. Biblioteka szkolna zaprasza na wirtualną tablicę
Zapraszamy wszystkich chętnych - uczniów, rodziców i nauczycieli do odwiedzenia wirtualnej tablicy naszej biblioteki szkolnej. Można tam znaleźć propozycje ciekawych zajęć czytelniczych, informacje o konkursach oraz zabawy i gry dla młodszych i starszych uczniów. Aby wejść na wirtualną tablicę wystarczy kliknąć w link: wirtualna tablica biblioteki szkolnej na portalu padlet.com Pozdrawiamy serdecznie, bibliotekarki Joanna Synecka i Felicja Dwornik 06.04.2020r.
Konkurs plastyczny na ilustrację do książki
Drodzy uczniowie! Mimo, że nie możemy spotkać się w realu, a co za tym idzie, nie mamy możliwości wypożyczenia Wam książek, zapraszamy Was do udziału w konkursie. Mamy nadzieję, że nie tylko korzystacie z laptopów, tabletów i telefonów, ale od czasu do czasu sięgacie do zasobów Waszej domowej biblioteczki.
Zasady konkursu: Wykonaj ilustrację do swojej ulubionej książki, zrób zdjęcie swojej pracy i prześlij je do nas w formie elektronicznej. W treści maila podaj tytuł książki oraz jej autora, a w załączniku dodaj zdjęcie.
Wysyłajcie prace przez MobiDziennik lub na adres elektronicznej poczty naszej biblioteki szkolnej: bibliosp3bytom@gmail.com Termin nadsyłania prac: do środy (8 kwietnia 2020r.)
Wszystkie prace opublikujemy na naszej szkolnej stronie internetowej, a najciekawsze nagrodzimy po powrocie do szkoły.
Życzymy przyjemnej zabawy!
03.04.2020r. Lubimy czytać! W serwisie https://lubimyczytac.pl/ możecie dowiedzieć się co warto przeczytać, a także założyć swoje wirtualne biblioteczki. 02.04.2020r. Baśniowa kraina dla dzieci
Witajcie w baśniowej krainie. Strona Baśń.pl jest przeznaczona dla Was i ma na celu sprawienie abyście miło spędzili czas, a być może i nauczyli się czegoś. Znajdziecie tutaj bajki dla dzieci do oglądania, baśnie do czytania, wiersze, malowanki, układanki, gry oraz inne zabawy dla dzieci. 01.04.2020r.
Projekt Czyta #TataMariusz
Strona poświęcona bajkom, baśniom, wierszom, autorom, ale przede wszystkim dzieciom. Tym malutkim, nieco większym oraz tym, które siedzą gdzieś w kącie, w środku nas i popijają kakałko lub cytrynową herbatkę rozpuszczalną wsypywaną do szklanki z plastikowego pudełka z żółtą zakrętką. Słowem – strona dla wszystkich. 😉
31.03.2020r.
Nowe pasmo edukacyjne vod.tvp.pl Na stronie vod.tvp.pl już od 28 marca wszyscy uczniowie w godzinach 9.00-13.00 znajdą czterogodzinny program, pomocny w uzupełnieniu domowej edukacji. Zawarte w nim będą materiały nie tylko dla uczniów szkół podstawowych i liceów, ale także wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w fascynującej podróży po wybranych instytucjach nauki. https://vod.tvp.pl/
W poniedziałek 30 marca od godziny 8.00 ruszyły pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na vod.tvp.pl. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Sponsorem projektu "Szkoła z TVP" jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Zapraszamy do oglądania! https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-z-tvp 30.03.2020r. Zapraszamy przed telewizory!
TVP Kultura przygotowała specjalne pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła”. W dni powszednie od godz. 13:00 antena zaprasza na filmy, spektakle i programy kierowane do dzieci i młodzieży szkolnej. Więcej informacji oraz szczegółowy program znajdziecie na stronie TVP Kultura - Kulturalna Szkoła oraz na Facebooku: tvpkultura.tvp.pl/47204887/pasmo-edukacyjne www.facebook.com/BadzmyRazem.TVP/videos/kulturalna-szko%C5%82a-z-tvp-kultura/2582130122068350/
Specjalne propozycje dla młodych widzów przygotowała także TVP ABC. Jest to kanał tematyczny Telewizji Polskiej o charakterze dziecięcym adresowany do dzieci w wieku 4–12 lat oraz ich rodziców i wychowawców. Szczególnie polecamy cykl programów o Neli Małej Reporterce, która odwiedza najdalsze zakątki świata i ciekawie o nich opowiada. Książki o Neli również cieszą się w naszej bibliotece dużą popularnością. abc.tvp.pl/18561412/nela-mala-reporterka abc.tvp.pl/18025423/nasze-programy 27.03.2020r. Wirtualne spacery Zbliża się weekend, więc zapraszamy Was na wycieczkę... bez wychodzenia z domu! Wirtualne spacery to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów... Możecie odwiedzić niezwykłe miejsca, czasami bardzo odległe od naszego kraju, a czasami bardzo bliskie, a jednak jeszcze nie poznane. Warto się wybrać na taki wirtualny spacer. Poniżej zamieszczamy linki do wybranych stron internetowych, dzięki którym przeniesiecie się w przestrzeni, a może i w czasie... Zapraszamy! https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html https://www.radiozet.pl/Podroze/Wirtualne-zwiedzanie.-10-muzeow-ktore-warto-zwiedzic-online
https://wirtualnykraj.pl/
26.03.2020r.
Dźwiękowe wersje powieści dla dzieci i młodzieży
Istnieje możliwość słuchania w programach radiowych różnych adaptacji książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży: - I program Pol.Radia- od pon.do pt. o godz.10.35 - "Kapitan Nemo-władca mórz" - I program Pol.Radia od 30.marca o godz.21.45 - "Quo vadis" - III program Pol.Radia(Trójka) -od pon.do pt. o godz.10.30- "Akademia Pana Kleksa" (Informacja z portalu Booklips.pl)
Popularne audiobooki znajdziecie również na Youtube: "Hobbit - czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkien www.youtube.com/watch?v=SYO8kjPWjls "Władca pierścieni" J.R.R. Tolkien www.youtube.com/watch?v=oOGYX6HddaY&list=PLbW6nJ8mEfL0GjIcUUQ95hSOQXMCB2mtX "Dynastia Miziołków" www.youtube.com/watch?v=NxGxe2St1Lo "Szatan z siódmej klasy" Kornel Makuszyński www.youtube.com/watch?v=tXAgkOi3ocw "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K. Rowling www.youtube.com/watch?v=fCWLm7pY3lE 25.03.2020r.
Czytajcie lektury w formie elektronicznej!
Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do czytania książek w formie elektronicznej przy wykorzystaniu portalu edukacyjnego wolnelektury.pl
Biblioteka Wolne Lektury to podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych. W wyniku zamknięcia szkół i bibliotek Wolne Lektury stały się kluczowym zasobem dla wszystkich, których sytuacja zmusiła do nauki przez internet. Można też skorzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfona https://wolnelektury.pl/ Można też skorzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfona:
____________________________________________________________________________ #zostańwdomu
Multimedialna gra edukacyjna Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdziecie grę "Godność, wolność i niepodległość". Zachęcamy do zagrania w nią w czasie wolnym i rozwijania swoich zainteresowań historią naszego kraju oraz osiągnięciami wielkich Polaków.
https://niepodlegla.men.gov.pl 
Zapraszamy na stronę z ciekawostkami historycznymi: https://ciekawostkihistoryczne.pl
Zachęcamy do oglądania adaptacji filmowych lektur szkolnych w telewizji oraz w Internecie. Linki do adaptacji filmowych lektur:
Chłopcy z Placu Broni https://youtu.be/4Z2-EoaQUhc
Szaleństwa panny Ewy https://youtu.be/VV_FrPqP1gc Przygody Tomka Sawyera https://youtu.be/_-NwWRYJNrU Dzieci z Bullerbyn - Nowe przygody https://youtu.be/NPj0kIHCR3Q Sposób na Alcybiadesa https://youtu.be/2C1kMtPMxtk Przydatne linki do ciekawych portali: Podręczniki szkolne
Link do zasobów platformy edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl
...
|