Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego mieści się w budynku z II połowy XIX wieku zlokalizowanym w centrum Bytomia. Szkoła wyposażona jest w monitoring, na który składa się dziesięć kamer umieszczonych wewnątrz budynku i dwie kamery zewnętrzne umieszczone przy wejściach.
W roku 2005 szkoła otrzymała miano „Szkoła z klasą”. Placówka posiada także inne certyfikaty. Są to między innymi „ Szkoła bez przemocy”, „Szkoła w ruchu”, „Szkoła przyjazna dla sześciolatka”, „ Aktywna Edukacja”.
Od 1 września 2017 szkoła stała się ośmioklasową szkołą podstawową. Obecnie w szkole uczy się prawie 500 uczniów w 25 oddziałach. Szkoła prowadzi również 4 oddziały szpitalne dla dzieci hospitalizowanych w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Od roku 2010 do szkoły zaczęły uczęszczać dzieci sześcioletnie. Biorąc pod uwagę potrzeby uczniów od roku szkolnego 2008/2009 prowadzone są w szkole klasy terapeutyczne. W bieżącym roku szkolnym jest ich osiem, począwszy od klasy pierwszej do ósmej.
.
Zgodnie z mottem programu wychowawczego: „Każdy człowiek ma w sobie wielkie możliwości, musi je tylko odkryć”, szkoła stwarza szanse rozwoju uzdolnień dzieci. Z myślą o nich prowadzone są popołudniowe zajęcia dostosowane do zainteresowań dzieci. Są to między innymi: Szkolny Klub Europejski, Uczniowski Klub Sportowy "Orlik", Dyskusyjny Klub Książki, kółko historyczne, chór szkolny "Wesołe trójki", zespół teatralny „Świetliki”, kółko redakcyjne „Echo Trójki” przygotowujące gazetkę szkolną i wiele innych.
Szkoła wdraża do kultywowania tradycji rodzinnych, regionalnych i patriotycznych. SP-3 to kuźnia sportowych talentów. Od wielu lat zajmuje czołowe miejsce w rywalizacji o tytuł najbardziej usportowionej szkoły w Bytomiu. Uczniowie szkoły biorą udział w licznych konkursach. Uzyskali wiele nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych, historycznych, matematycznych i literackich.
.
W bibliotece szkolnej funkcjonuje „Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej”, z którego uczniowie korzystają w wolnym czasie, rozwijając swoje zainteresowania. Odpowiednia baza dydaktyczna zapewnia realizację podstawy programowej, sale lekcyjne wyposażone są w tablice i ekrany interaktywne, komputery, bezpośredni dostęp do sieci internetowej i wiele pomocy dydaktycznych. W celu wyrównywania szans edukacyjnych prowadzone są zajęcia logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne, terapeutyczne i rewalidacyjne. Specjalistycznej pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielają zatrudnieni w szkole pedagog, psycholog, logopeda i nauczyciele terapeuci, którzy prowadzą zajęcia między innymi w Sali Doświadczania Świata i w gabinecie do terapii metodą Biofeedback.
.
.Mocną stroną szkoły są działania proekologiczne. Przy szkole założony został ogród botaniczny. Nasza placówka została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu "Zadrzewiamy Polskę'' organizowanego pod honorowym patronatem senatu RP.
Nasza szkoła uczestniczyła także w projektach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: "Kapitał w rozumie", "Razem dla bytomskich dzieciaków"; "Bytomska Akademia Kompetencji" - to tylko niektóre z nich . Od 2008 roku szkoła prowadziła innowacje pedagogiczne: „Lubię czytać”, „Moja mała Ojczyzna”, „Mali historycy”, „Bez złości mamy więcej radości”. Realizujemy także programy ogólnopolskie: „Od grosika do złotówki”, „Klub Bezpiecznego Puchatka”, „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, „Trzymaj formę”, „Otwarte sale gimnastyczne”, „Szkoła bez przemocy”, „Owoce w szkole”, „Szklanka mleka”, „STOP- 18”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Śniadanie daje moc”, „Nie dla czadu”.
Do tradycji szkoły należy organizowanie uroczystości: „Pasowanie na ucznia”, „Pasowanie na czytelnika”, „Festiwal czytania”, „Biesiada śląska”, „Spotkania ze Świętym Mikołajem”, „Spotkania wigilijne”, „Święto patrona szkoły”, „Dni otwarte”, festyn środowiskowy „Baw się z Trójką”, a także urządzanie kiermaszy ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci. W czasie wolnym od nauki szkoła zapewnia opiekę podczas ciekawych zajęć w świetlicy szkolnej oraz Placówce Wsparcia Dziennego działającej przy szkole.
W ramach promocji, szkoła prowadzi stronę internetową, na której umieszczane są najciekawsze wydarzenia z życia społeczności szkolnej, osiągnięcia uczniów, informacje dla rodziców, dokumenty szkoły. Rodzice angażują się w działania szkoły, współuczestniczą w podejmowaniu decyzji dotyczących jej funkcjonowania. W opinii społeczności lokalnej szkoła jest przyjazna i bezpieczna.