Gmina Bytom otrzymała dofinansowanie w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” - informacja na stronie: https://www.bytom.pl/dla-mieszkanca/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa-20-na-lata-2021-2025-edycja-2024. Nasza szkoła znalazła się w gronie dofinansowanych placówek. Celem programu jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do nowości czytelniczych, lektur szkolnych, a także książek historycznych poświęconych m.in. historii Polski XX wieku. W roku 2024 w ramach NPRCZ otrzymaliśmy dofinansowanie na kwotę 15000 zł (12000zł to dotacja z budżetu państwa, 3000zł to wkład własny)
PLACÓWKA WSPARCIA DZIENNEGO
W naszej szkole działa Placówka Wsparcia Dziennego.
Na zajęcia zapraszamy uczniów szkoły od pierwszej do ósmej klasy. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 - 18.00.
INTERNETOWA PLATFORMA SPECJALISTYCZNO-DORADCZA
Internetowa Platforma Specjalistyczno-Doradcza dla nauczycieli, uczniów i rodziców, która powstała w ramach Programu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest dostępna pod adresem https://pwpp.uksw.edu.pl/
Internetowa Platforma Specjalistyczno-Doradcza stanowi źródło wiedzy teoretycznej i przykładów praktycznych, przydatnych przy redukcji negatywnych skutków sytuacji problemowych w oświacie. Gwarantuje nieograniczony w czasie i miejscu dostęp do konsultacji i materiałów dydaktycznych oraz badawczych. Poprzez platformę można zapisywać się na dyżury do specjalistów oraz na szkolenia (systematycznie będą dodawane nowe). Materiały zamieszczone na platformie kierowane są do: dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców oraz specjalistów (m.in. pedagogów, psychologów, terapeutów).
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez miasto Bytom w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, w tym nieodpłatne mediacje.
Celem jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, przy wsparciu prawników i doradców obywatelskich.
Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy - prowadzimy również edukację prawną. Dlatego zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o umieszczenie e-informatorów na stronach internetowych, serwisach społecznościowych i tym podobnych kanałach komunikacji, tak aby informacja trafiła do możliwie największej liczby młodzieży mieszkającej na terenie Miasta. Informator dotyczy tematyki praw człowieka jako istotnego atrybutu obywatela, a w tym konkretnym przypadku: odpowiedzialności za czyny zabronione wśród osób nieletnich
Mamy przekonanie, że szczególnie w tym czasie dynamicznych zmian w prawie - wielu uczniów może mieć pytania i wątpliwości natury prawnej, w czym mogą być przydatni dostępni specjaliści. Pomoc świadczona jest w pełnym zakresie prawa, od polowy maja także w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku niezatrudniania w ciągu ostatniego roku innego pracownika.
Szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania ze wsparcia znajdują się na stronie internetowej Miasta -